За първи път в новата история на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Плевен се поставя емблематичната пиеса „Тартюф“ на Жан-Батист Поклен Молиер. С премиерните дати на 14 и 20 декември новото заглавие на Плевенския театър ще заяви мощно и зрелищно присъствието си на националната театрална карта. Зад мащабния проект стои вече доказалият се в годините тандем на режисьора Крис Шарков и сценографа Никола Тороманов – Фичо, подкрепени от авторската музика на композитора Асен Аврамов, мултимедията на Петко Танчев и превода и сценичен вариант на Димитър Кабаков.
"Заедно с режисьора Крис Шарков работихме върху текста на "Тартюф". Преведох и написах изцяло текста на "Тартюф". Позволих си това удоволствие и изпитание, и отговорност. Запазен е ритъма. Комбинирахме пиесата на Молиер с книгата и филма на Пиер Паоло Пазолини "Теорема". Освен това сме прибавили и притчата за Иона от Стария завет. Оттам идва и невероятната конструкция, която Фичо изработи като декор на сцената - скелетът на един кит, във вътрешността на който се развива цялото действие", споделя Димитър Кабаков.
Измамник, познатият от учебниците лицемер чревоугодник, роден преди 350 години, или наш съвременник? Наше отражение ли е, или е неизбежният придружител на човека?
„Тартюф“ на Крис Шарков е една неочаквана и провокативна режисьорска версия на пиесата, заради която някога Молиер е принуден три пъти да я пренапише, за да бъде допусната на сцена. Под натиска на обиденото духовенство Молиер преобръща образа на
Тартюф от лъже-духовник, който ограбва благочестивото семейство на лековерния Оргон, в светски сериен измамник, наказан магически на финала от ръката на Краля. Тези обрати в генезиса на пиесата вероятно са и в основата на хилядите тълкувания и до днес на
„Тартюф“.
Наричана „най-мрачната комедия“, за над три века художествен живот, „Тартюф“ винаги е била обект на стотици интерпретации. От комедия на нравите, през политическата сатира и разтърсващата семейна драма, всяка епоха поставя своите големи въпроси върху нея.
В режисьорския прочит на „Тартюф“ на Крис Шарков са втъкани фрагменти от Стария Завет и „Теорема“ на Пиер Паоло Пазолини. Спектакълът започва с историята на Иона от Стария Завет, който избягвайки от поръчението да проповядва, е погълнат от кит и живее в него три дни и три нощи. И ето, че Иона/Тартюф е изхвърлен на брега и приет в дома на Оргон.
Мистериозен гост заживява в дома на заможно буржоазно семейство и скоро това преобръща живота на всички обитатели на дома. Дали през влюбване, или чрез отричане - всички те са обсебени от Тартюф. Но лицемер ли е Тартюф, познатият измамник ли е, или е отражение на бесовете на обществото ни, заместило вярата с илюзии?
„Тартюф“ е текст, който сякаш е излязъл извън автора си – споделя режисьорът Крис Шарков. Това не е просто моралите, фарс за измамник, а история за един човек, който идва отникъде и отива наникъде. Не се занимаваме с Тартюф, какъвто познаваме, а с Тартюф от когото имаме нужда, защото той е нашето огледало. Ние ще се вгледаме не в измамника Тартюф, а в хората, които са измамени. Той ли ги променя, или те него?“
Тартюф пада като камък в блатото на потиснатите желания на семейство Оргон. Това довежда до океан от страсти, съмнения и неочаквана жестокост. Единственият възможен финал е жертвоприношението!
Тази разтърсваща версия на Крис Шарков сценично се реализира чрез зрелищната визуална среда на сценографа Никола Тороманов – Фичо, която със своя творчески замах ще изненада българската публика.
„Тартюф“ е петият театрален проект на тандема Крис Шарков и Никола Тороманов – Фичо. През 2019 г. „Дивата патица“ от Х. Ибсен, Народен театър, получава награда ИКАР за сценография и две номинация за най-добра режисура и за водеща женска роля (Ани Пападопулу). През 2019 г. отново са заедно в спектакъла „Сцени от един семеен живот“ от Ингмар Берман, Малък градски театър-София. През 2022 г. създават спектаклите „Лулу“ от Франк Ведекинд – Театър „София“ и „Частици жена“ от Ката Вебер – Народен театър „Иван Вазов“ с награда АСКЕЕР 2023 г. за най-добра поддържаща роля на Мария Каварджикова и две номинации за най-добър спектакъл и най-добра режисура.През 2023 г. спектакълът на режисьора Крис Шарков „Непоносимо дълги прегръдки“ от Иван Вирипаев „Топлоцентрала“,София, получава две номинации АСКЕЕР 2023 за най-добър режисьор и за най-добра поддържаща роля (Мартин Димитров).
„Тартюф“ е вторият спектакъл на режисьора Крис Шарков на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“. През 2014г. поставя „Народен враг“ от Х. Ибсен. Завършил през 2009 г. театрална режисура в класа на проф. Красимир Спасов, в годините Крис Шарков е поставял както на независимата сцена, така и в държавните театри на Плевен, Пловдив, Варна, Ловеч и др. Днес той е един от най-номинираните и награждавани режисьори, доказал се като творец с оригинален и задълбочен почерк.
В ролята на Тартюф - Антъни Пенев.
Участват:
Адриан Филипов - Оргон
Боряна Маноилова - гост - в ролята на Елмира
Валентин Василев - Валер
Делян Илиев - Клеант
Мариан Дулчев - Дамис
Надя Дердерян - Дорина
Теона Димова - Мариана
Плакат – Николай Димитров.
Гергана Пирозова - драматург на ДКТ "Иван Радоев"